Articole

Тема в разделе "Forumul român", создана пользователем Belle, 26 дек 2005.

1. Belle

Belle New Member

Salut Corina :)

Poţi să lămureşti, te rog,  întrebuinţare de [hint="nehotărât şi hotărât articol"]articolul nehotărât şi hotărât[/hint]?

P.S. Cer scuze pentru greşeli.  ::)

2. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Belle, nu ştiu ce nu-ţi place, ce punct anume nu-nţelegi? Întrebuinţarea lor în general este identică cu cea din alte limbi, aci sunt numai diferenţe puţine. Vrei să le afli pe ele?

P. S. Cred că trebuie să despărtez această discuţie într-o temă separată. Căci avem un forum întreg :)

3. Belle

Belle New Member

Vertaler,  poţi să scrii [hint="-"]un[/hint] exemplu? Aici sau [hint="în"]într-o[/hint] temă separată. Vreau  să  ştiu  exact  ::)

4. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Bliiin... ce exemplu? Ce vrei de mine?  :-[

Mai întâi pot să te sugerez să le utilizezi în orice caz unde ele se potrivesc. Şi există nişte limitări: unde articolul (cel hotărât) e obligatoriu şi unde nu se poate să-l utilizăm.

Obligatoriu: prietenul meu; sau, dacă vrei să zici „un prieten”, trebuie să fie „un prieten (de) al meu”.

Nu se poate: când subiectul nostru are vreo prepoziţie (afară de „cu”) şi nici o definiţie (adjectiv, pronume etc.). Adică, dacă să scrii „am citit toate teme de pe forum” şi noi ştim despre ce forum este vorba, oarecare articol nu se utilizează. Dar dacă cuvântul „forum” are o definiţie, atunci articolul e obligatoriu: „Am citit toate teme de pe forumul nou”.

Ffuhhh.... Corina, ai ce să adaugi? Flos?

5. Flos

Flos New Member

Ai scris foarte bine.
    Iată incă un link, sper,că va fi de folos:

http://www.referatele.com/referate/romana/online2/Articolul---Clasificarea-articolului--Articolul-hotarat--Articolul-nehotarat--Articolul-posesiv--gen.php

6. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Merci frumos!

ha, şi mi-a apărut o întrebare: în România în univesităţi se acceptă referate pe dischetă sau tipărite pe hârtie dacă sunt fără diacritice?  :green:

7. Belle

Belle New Member

ndaa.. nu ştiam, [hint="ca"]că[/hint] nu e voie să te-ntreb. Cer scuze pentru deranj.

8. Vertaler

Vertaler Vielzeller

:???  :eek:  :what:

Sper că glumeşti.

Iartă-mă, poate nu m-am exprimat bine.  :-[

9. Corina

Corina Guest

Salut! Pe scurt
    Articolul nehotărât se foloseşte înaintea substantivului atunci când acesta defineşte o noţiune pentru prima dată întâlnită în text sau o noţiune dintr-o serie asemănătoare. De exemplu: „Am citit o carte (nişte cărţi)” Nu se dă nici o explicaţie, cine a scris cartea sau cum se numeşte. Sau: „Am întâlnit un student din grupa mea.”
    Articolul hotărât se foloseşte atunci când se repetă în text o noţiune: „Am citit o carte. Cartea este foarte interesantă. (Cărţile sunt foarte interesante.)” Articolul hotărât se foloseşte şi în cazul în care după noţiune urmează o explicaţie sau o definire: „Am citit romanul despre care îţi vorbeam. Am citit romanul „Pădurea spânzuraţilor” de Liviu Rebreanu. Caietul meu este pe masă. :)

10. Belle

Belle New Member

Mulţumesc pentru explicare.

Vertaler, eşti iertat :)