Folosi, utiliza, uza...

Тема в разделе "Forumul român", создана пользователем Vertaler, 27 дек 2005.

1. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Cineva îmi poate explica, ce diferenţă e dintre aceste cuvinte, ce înseamnă ele şi care dintre ele mai bine corespunde cuvântului rus «использовать»? M-am încurcat complet.

2. Flos

Flos New Member

Mi se pare, că 'folosi' este cuvântul cel mai potrivit, fiindcă este legat de cuvântul "folos", ca şi cuvântul rus este legat de "польза".
    utiliza, uza - sunt mai aproape de "применять".

3. dani

dani Guest

FOLOSÍ, folosesc, vb. IV. 1. Tranz. A face uz (de ceva); a utiliza, a întrebuinţa. ◊ Refl. (Urmat de o determinare introdusă prin prep. „de“) Mă folosesc de dicţionar. 2. Intranz. (Construit cu dativul) A fi de folos, a ajuta (cuiva); a servi. 3. Refl. A avea, a trage folos (din ceva); a profita (de ceva). – Din folos.
    Trimis de RACAI, 21/11/2003. Sursa: DEX '98  
    UZÁ, uzez, vb. I. 1. Tranz. şi refl. A (se) degrada, a (se) deteriora, a (se) strica, a (se) toci (prin întrebuinţare îndelungată). ♦ Refl. Fig. (Despre oameni) A se consuma, a se epuiza. ♦ Refl. Fig. (Despre cuvinte, construcţii, figuri de stil) A-şi pierde valoarea expresivă (prin deasa întrebuinţare). 2. Intranz. A face uz de...; a se folosi de..., a întrebuinţa. – Din fr. user.
    Trimis de ana_zecheru, 01/08/2002. Sursa: DEX '98    

--------------------------------------------------------------------------------

UZÁ vb. I. 1. v. deteriora. 2. v. ponosi. 3. v. zdren-ţui. 4. v. roade. II. 1. v. folosi. 2. a (se) folosi, a întrebuinţa, a se servi, a se sluji, a umbla, a utiliza. (~ de diverse tertipuri.)
    Trimis de siveco, 04/08/2004. Sursa: Sinonime  

UTILIZÁ, utilizez, vb. I. Tranz. A întrebuinţa (cu folos), a folosi. – Din fr. utiliser
    Trimis de valeriu, 03/04/2003. Sursa: DEX '98    

--------------------------------------------------------------------------------

UTILIZÁ vb. 1. v. aplica. 2. v. folosi. 3. v. circula. 4. v. uza. 5. a (se) folosi, a întrebuinţa, a se servi, a se sluji, a umbla, a uza. (~ diverse tertipuri.) 6. v. practica. 7. v. consuma.
    Trimis de siveco, 04/08/2004. Sursa: Sinonime  

4. faelgar

faelgar New Member

Am să spun din punct de vedere a vorbitorului. A folosi - este un verb destul de general, cu el poate fi înlocuit celelalte 2 verbe (a utiliza, a uza)... A utiliza - în rusă este analogul "утилизировать", adica a folosi ceva nefolositor ))) iar a uza este un cuvânt mai rar întâlnit, şi am să fiu de acord cu Flos, e aproape de "применять"... eu rar folosesc acest cuvânt în vorbirea mea de toate zilele