Întrebările lui Wetwitzer (Ilonca şi Vilcul)

Тема в разделе "Forumul român", создана пользователем Wetwitzer, 27 ноя 2006.

1. Wetwitzer

Wetwitzer New Member

Dragul Vertaler!

E prima oară în viaţa mea, când scriu în româneşte. :)
    Am o întrebare: în oraşul meu existe un politician cu nume de familie "Vilcul". Ce înseamnă acest cuvânt? Care este [hint="etimologie"]etimologia[/hint] sa? Mulţumesc înainte.

2. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Intrebările lui Wetwitzer (Ilonca şi Vilcul)

Salut.
    Ba nu ştiu, dar totuşi e foarte asemănător cuvântului polonez şi lituanian care înseamnă „lup” (wilk, vilkas). Poate fi, el de adevărat provine din una dintre ele, numai încă s-a adăugat un sufix românesc.

Tu vorbeşti foarte bine, fără greşeli, felicitări! :UU:

3. Wetwitzer

Wetwitzer New Member

Mulţumesc. :)

În comentariu următor VOR FI greşeli, pentru că întrebare următoară [hint="vai"]va[/hint] fi mai sofisticată.

Ştii ceva despre ILONCA SEIPENTEL? Ilonca Seipentel e un personaj [hint="-"]a[/hint] mitologiei de Transcarpaţia. Apare în povestiri[hint="-"]le[/hint] popolare. Nu crezi, că "Seipentel" e derivat din "Serpentul"? Poate fi, că aceast[hint="a"]ă[/hint] Ilonca e lucru analog de "Зміючка-Оленка" ucraineană? Dacă nu mă confund, Ilonca Seipentel e fiică Babei-Iaghei (de Baba Iaga?).

4. Flos

Flos New Member

În limba românească animalul acesta se numeşte "şarpe", nu "serpent".
    Se prea poate, ca şi "vilcul", cuvântul are etimologie neromânească.

5. Vertaler

Vertaler Vielzeller

Iar eu nu ştiu nimic pentru că totul ce ştiu este din internet şi internet-ul de asemenea despre asta nimic nu ştie. ::)

6. faelgar

faelgar New Member

Wetwitzer, D-ră sânteţi convins, că corect aţi interpretat numele personajului? Eu mă gândesc, că personajul într-adevăr are provenenţă ukraineană, fiindcă în Regiunea Transcarpaţia 80% din populaţie o constituie anume ukrainenii.

7. vidordure

vidordure New Member

Aş vrea să vă dau un sfat despre limba româna. De obicei pronumele personale nu se folosesc, pentru că se vede despre cine/ce e vorba din forma verbului. Numai dacă doriţi să accentuaţi că vorba e despre "eu" ( "ea". "tu" etc), nu altcineva. "Eu mă gândesc" sună foarte forţat.