Походження української мови

Тема в разделе "Історія та діалектологія української мови", создана пользователем Володимир Селіванов, 11 мар 2004.

1. З проблеми походження української мови існує доволі багато версій. Причому, це питання подається в різних країнах зовсім по-різному. Давайте роберемося.
    З офіційної точки зору, українська мова виникла при розділі слов'янської натричи: білоруську, російську й українську. Але чи так воно є насправді?
    Усім відомо, що українська мова дуже схожа зі старослов'янською, чого зовсім не можна сказати про дві інші. В українській мові майже не має слів іноземного походження (за винятком англійських слів, що перейшли до нас через винаходження американцями нових відкриттів). Єдине древнє іноземне слово в українській мові це монгольське слово "майдан" (ПЛОЩАДЬ). Цього зовсім не можна сказати про російську мову, в якій повно французьких, англійських, німецьких, українських та інших слів. Про білоруську мову й говорити не треба...
    Майже всі біблійні імена (тобото, імена пророків) мають єдиний корінь із українськими іменами. Чи не так?
    Прошу вельмишановних відвідувачів обговорити цю тему та привести факти старійшинства російської чи білоруської мов (якщо вони є).

2. Загрузка...

Похожие темыФорумДата
    походження форми "що"Історія та діалектологія української мови13 апр 2015
    Слова "хан", "хана", "ганити" і "ганьба" мають спільне походження?Історія та діалектологія української мови28 май 2014
    Командири ЧА українського і великоруського походження - козаки і нащадки козаківИстория и культура21 мар 2012
    Походження слів "кохати" та "любити".Граматика20 окт 2008
    походження "Хай йому грець"Украинский язык19 июл 2008

3. RawonaM

RawonaM New Member

Багато? До цих пір, чув тільки одну, достойну уваги :)

Усім відомо? А я думав, що усім відомо, що російська є сходніше зі старослов"янською... Якісь аргументи будуть? :)

Чи справді? А що з тортурами? А що з цілою кучею польских та іншіх слів?

ЩО??? Не розумію, поясніте, будьте ласкаві.

П.С. Теми у цьому відділі кидаються з одної крайністі в другу :lol:
    П.С.С. Вибачте за мою не дуже гарну українську мову. :oops:

4. Digamma

Digamma New Member

Володимире, тут вже плутанина: східнослов'янська мова, або ж давньоруська. На час розділу, нехай навіть і гіпотетичного, ніякої загальнослов'янської мови вже не було.

Якщо абстрагуватися від діалектичних деталей, то церковнослов'янська мова є давньоболгарською, книжною, та відрізняється від власне народної мови Київської Русі. Казати про те, що російська менше схожа на церковнослов'янську мову, ніж українська безглуздо: візьміть будь-який літопис і просто почитайте. Можливо, ваше твердження має силу щодо народної мови Русі, проте це потребує багатьох детальних досліджень (особисто мені вони не відомі).

Таке скажете... Навіть без словників: сагайдак, козак, курінь - тюркські; теза, аритметика, фізика, математика, школа, біологія - з латини та грецької; томат, шоколад - з науатлю. Про запозичення з російської й польської я вже просто помовчу, бо в мене пальці відійме це все набирати.

Не так.

Давайте почнемо з Адама, Єви, Авраама, Ноя, Мойсея, Каїна та Авеля... Можете навести українські однокореневі відповідники???

Добре, пророки: Мойсей, Амос, Ісайя, Ілля. Питання те саме.

Ці факти будуть не чим іншим, як відвертою брехнею. Якщо дві мови виникли й розвивалися паралельно, то про гору якої з них може йти мова? А це поки що єдина переконлива версія.

Про "старійшинство" якоїсь мови може йтися лише тоді, коли буде переконливо показано, що існував був такий період, коли одна мова існувала без іншої. Стосовно пари російська/українська переконливих досліджень, які б це доводили я досі не бачив.

5. andrewsiak

andrewsiak New Member

Дозволю собі зробити декілька зауважень з урахуванням коментарів Равонама та Дигами.
    Я б радше сказав, що існувала давньоруська мова з проторосійським, протоукраїнським та протобілоруським варiaнтами (дiaлектами) (а також з іншими, що були зникли ще до впровадження писемності. Адже кожне із східнослов"янських племен (дреговичі, поляни, кривичі, тощо) мало свій дiaлект.

Згоден. Взяти хоча б елементарне правило повноголосу (давньоукр. голова vs. старослов. глава), яке чітко відокремлює сксіднослов"янський мовний ареал від іншиx слов"янськиx, зокрема від старослов"янскої (=староболгарської) мови і водночас наближує українську до російської та білоруської.

Нема сумнівів щодо того, що Дигама має рацію. Коментарі зайві.

Селіванов, напевно, має на увазі зукраїнізовані народні форми, як-от Михайло, Микола, Юхим, Ївга (=Єва)., які, певна річ, аж ніяк не вказують на те, шшо давнйоєврейські форми виникли з української. (Як таке можна було вигадати?.. :shock: )

Я б сказав, що невігластву Селіванова можна позаздрити. Можу йому порадити лише почитати "Історичну фонологію укр. мови" Шевельова, про яку я вже писав у цьому розділі. Всі питання відпадають одразу.

6. Digamma

Digamma New Member

Тут все може бути не так однозначно. Скажімо, я би припустив, що пан Селіванов не має до мовознавства жодного відношення - не професія і не хобі. Якщо так, то швидше за все його просто ввели у оману якісь чергові націонал-патріоти від науки на кшталт пана Галлямова з паралельної індоєвропейської теми, що видали на-гора черговий памфлет з теми "наша слов'янська мова - найслов'янічіша з усіх слов'янських".

7. RawonaM

RawonaM New Member

Сподіваюсь, що ми трошки висвітлили цю тему панові Селіванову :)

Один коментар:
    Будь-яким діалектам, передує період, коли ці діалекти не відризнялися, тобто були одним діалектом. Чи я помиляюся? :roll:

8. Digamma

Digamma New Member

Гадаю, Андрусяк казав про власне період Київської Русі - діалектичні відмінності вже існували.

9. RawonaM

RawonaM New Member

Можливо. Таки уточнення треба писати прямо біля самого аргумента, зокрема, коли це адресовано людині, що має смутне поняття в лінгвістиці.

10. andrewsiak

andrewsiak New Member

Равонаме, от який же ж ти прискипливий!
    Ну так. Власне Селіванову просто потрібні були "наукові" аргументи на підтверження його націоналістичниx ідей.

11. Я лусну від сміху... Вам взагалі відомо, що такі слова як дах, цегла, крейда, дрот, струм, брук, гвалт, ґвалт, рорка та багато інших - німецькі? Та і такі слова як кавун чи тютюн не обов'язково повинні бути слов'янськими... Не кажучи вже про різноманітніші суржики.

12. RawonaM

RawonaM New Member

Буду ругатися, а Дигама тебе поріже, як Жінку-воїна :wink:
    Який толк в цьому, сказати, що було три діалекта, з котрих вийшло три мови? Не є це і іжаку зрозуміло? Все, не будемо забруднювати цю тему.

13. Digamma

Digamma New Member

Е ні, я зараз тебе пошматую! :_3_19

Ну чого ти в'ївся? Як хоче, так і пояснює - воля автора. А те, що це і їжаку зрозуміло, так Селіванов - не їжак!

14. RawonaM

RawonaM New Member

Слухай, я як раз зараз ще раз фільм Гібсона поглядів, там є такі слова: "В тебе немає більшої влади наді мною, чим та, що дарована з вище" :roll:
    Прошу не брати це близко к серцю :)

Та ради Бога, я тільки добавив свій комментар, а він обзивається :cry:

15. andrewsiak

andrewsiak New Member

:shock: Це одним з південниx діалектів білоруської мови?

...ніж тa...
    ...до серця.

напевно, додав коментар (що пишеться з одним "м")...

16. RawonaM

RawonaM New Member

Дякую, Андрусяку ;) А як українською буде "поглядів"?

17. andrewsiak

andrewsiak New Member

подивився (=посмотрел) або переглянув (=пересмотрел, просмотрел)

18. Та ні, Равонаме. З мого боку не було жодного грубого слова - тільки ввічливість.

19. Digamma

Digamma New Member

Саме так. Проте я би Вам був дуже вдячний, якщо б Ви обговорювали мої (або чиїсь інші - все одно) особисті якості приватно. Навіть якщо Ви це робите щоякнайввічливіше. Для цього є "ЛС".

20. andrewsiak

andrewsiak New Member

:) А якi якости було обговорено, якщо не секрет - позитивнi чи негативнi?

21. Digamma

Digamma New Member

А це вже не до мене. :) Особливо, якщо зауважити, що це аж ніяк не зачіпає походження нашої мови. :D